Ing. Lenka Vymlátilová
Pečení domácího chleba je módní záležitostí.
Já jsem začala péct z jednoho prostého důvodu – chtěla jsem chléb celozrnný, upečený opravdu a pouze z celozrnné mouky a tím zvýšit příjem blahodárné vlákniny ve svém jídelníčku.
A protože celozrnný chléb je stále špatně dostupný a když už, tak jeho cena je pro mne nelogicky vysoká, nezbylo než se do výroby vlastního chleba pustit.
Kvásek versus kvasnice
Chléb (či jakékoliv jiné pečivo) můžeme nakypřit pomocí kvásku nebo droždí (kvasnic).
Kváskem se rozumí směs (celozrnné) žitné mouky a vody, která za pokojové teploty přirozeně kvasí. Přítomné mikroorganismy se množí a rozkládají sacharidy (škrob) na oxid uhličitý, ethanol a kyseliny. Vznikající bublinky oxidu uhličitého těsto kypří a kyseliny (např. kyselina octová nebo mléčná) dodávají těstu typickou nakyslou chuť a vůni. Díky kyselinám má chléb nízké pH, což brání nežádoucímu rozvoji plísní a chléb je trvanlivější.
Kváskový chléb je lehčeji stravitelný díky činnosti různých druhů mikroorganismů a jejich enzymů, které se v kvásku přirozeně množí.
Na rozdíl od kvásku, kde pracují desítky různých druhů bakterií a jejich enzymy, sušené droždí (kvasnice) obsahuje především (pouze) kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Ty přeměňují sacharidy obsažené v mouce na ethanol, který se pečením vypaří a oxid uhličitý, který způsobuje kynutí těsta.
Upozorňuji, že kváskový chléb automaticky neznamená, že se jedná o chléb celozrnný! Kváskem či droždím těsto kyne a je na výrobci, zda nechá nakynout těsto z klasické nebo celozrnné mouky.
Recept na celozrnný kváskový chléb
Příprava domácího kváskového chleba je velmi jednoduchá, ale časově náročná. Jeho přípravu si proto dobře rozplánujte.
Recept je na přibližně 1kg bochník. Chléb peču ve formě. Těsto lze formovat i rukama, ale na to jsem příliš líná, protože se mi pak nechce uklízet pomoučená kuchyňská linka. Dočetla jsem se také, že celozrnné žitné mouky mají tendence nedržet tvar. Proto jsem zvolila jistotu – formu. Vy si ale samozřejmě najděte svůj optimální způsob...:-)
Výroba kvásku
Pokud jste byli kváskem obdarováni či jste si jej koupili, tento krok vynechejte.
Ačkoliv příprava kvásku trvá asi 4 dny, je velmi jednoduchá.
· Na výrobu kvásku si vyberte větší nádobu (5l zavařovací sklenice, velká mísa). Kvásku bude přibývat a tvorbou oxidu uhličitého bude zvětšovat svůj objem.
· V nádobě smíchejte 100 ml vody a 100 g celozrnné žitné mouky, zamíchejte a ponechejte při pokojové teplotě.
· Postup opakujte 4 dny, tzn. každý den přidejte 100 ml vody a 100 g celozrnné žitné mouky, zamíchejte a přikryjte.
· Nádobu přikryjte čistou utěrkou či látkou a zagumičkujte. Nádoba nesmí být vzduchotěsně uzavřena.
· Kvásek doporučuji zakládat ráno nebo večer a přikrmovat po 24 hodinách.
· První dva dny se neděje nic extra viditelného, třetí den již můžete pozorovat vznik bublinek, jejichž tvorba je stále intenzivnější. Váš kvásek již obsahuje dostatečný počet mikroorganismů.
· Pokud je již kvásek hotový, ale vám se pečení zrovna nehodí, uložte kvásek do lednice. Při nízké teplotě aktivita kvásku výrazně poklesne. Jakmile budete chtít péct, kvásek nechejte vytemperovat na pokojovou teplotu a hurá do pečení.
· Vůně kvásku je příjemně nakyslá. Čím je kvásek starší, tím je jeho chuť a vůně kyselejší. Vnímání této kyselosti je individuální, co jednomu voní, jinému přijde nepříjemně kyselé.
Pečeme chléb
Pokud máte čerstvě vyrobený kvásek, pokračujte až bodem 2.
Pokud máte kvásek z předchozího pečení nebo jste ho dostali, začínejte od bodu 1.
1. Promíchejte 3 lžíce kvásku + 250 ml vlažné vody + 150 g žitné celozrnné mouky, přikryjte čistou utěrkou a nechte cca 10 - 12 hodin při teplotě 25 - 30 °C pracovat (ideálně přes noc). Těsto má mít řidší konzistenci, přibližně jako hustší těsto na palačinky. Ponechejte na slunci, sporáku, topení, na myčce či u jiného teplého zdroje.
2. Přidejte 150 ml vlažné vody + 200 g žitné celozrnné mouky, promíchejte, přikryjte utěrkou a opět ponechejte při teplotě cca 25 - 30 °C. Konzistence těsta je již hustší. Proces kynutí trvá cca 5 hodin. Těsto by mělo cca 2x zvětšit svůj objem. Čím je kvásek živější a/nebo teplota v místnosti vyšší, tím rychleji těsto kyne. Někdy se objem zvedne již za 2 hodiny, někdy to může trvat i déle než 5 hodin.
3. Z této směsi odeberte 3 lžíce na příští chléb!! Tento krok nezapomínejte, jinak budete shánět nebo zakládat nový kvásek!
Odebraný kvásek uchovávejte v lednici. Nádobu s kváskem neutěsňujte, musí dovnitř proudit vzduch. Před použitím kvásek nechte zase vytemperovat. Už jsem ale několikrát pekla stylem z lednice rovnou do těsta a chléb se vždy povedl...:-). Pokud pečete méně často než 1x za týden, je třeba kvásek dokrmovat vodou a celozrnnou žitnou moukou. Tzn. že ke kvásku budete pravidelně přidávat lžíci žitné mouky a 50 ml vody.
4. Do zbylého těsta přidejte 1 lžíci soli a 2 lžíce kmínu, případně další koření. Poměry a výběr závisí jen na vás. Já osobně již vyzkoušela různé chlebové směsi a nakonec jsem došla k závěru, že obyčejný kmín a sůl jsou chuťově nejlepší.
5. Dále přidejte cca 400 g jakékoliv celozrnné mouky, 150 – 200 ml vlažné vody, případně i různá semínka dle chuti. Nejraději přidávám mouku špaldovou, pšeničnou, pohankovou, popř. jejich kombinace. Správnou hustotu těsta poznáte tak, že těsto při míchání „funí“ a drží při sobě. Pokud chcete ještě větší bochník, přidejte více mouky a vody. Já se při tvorbě těsta neřídím hmotnostmi mouky a vody, ale opravdu konzistencí a „funěním“ těsta.
6. Těsto vložte do pomoučené nádoby, ve které budete chléb péct, popř. na pečící papír. Nechejte kynout cca 2 - 5 hodin při teplotě cca 28 - 35 °C. Opět záleží na aktivitě kvásku. Ideální je na topení, na sporáku, běžící myčce či v létě na sluníčku.
7. Pečení. Chléb pečte při cca 220 °C asi 10 minut, poté teplotu snižte na 180 °C na dalších 15 minut a následně dopékejte při 160 °C 15 – 20 minut. Kontrolujte špejlí, nesmí na ni ulpívat mazlavé těsto.
Čím vyšší počáteční teplotu zvolíte, tím tvrdší kůrku budete mít. Milovníci tvrdé kůrky rozpékají troubu i na 250 °C a naopak milovníci měkkých kůrek ponechávají od počátku 180 °C.
8. Po upečení chléb ihned vyklopte z nádoby a položte na mřížku, aby mohl „dýchat“ ze všech stran. Pokud tak neučiníte, chléb se zapaří a zvlhne.
Po upečení chléb ještě dochází, proto nekrájejte hned po upečení! Ideální je krájet až po vychladnutí.
CHYBY, které jsem dělala a na co jsem postupem času přišla:
1. Dlouhé pečení. Pořád jsem měla pocit, že chléb nemůže být uvnitř hotový a pekla jsem i přes 2 hodiny. Kůrka byla velmi tvrdá, střídka byla chutná, i když ji zpětně hodnotím jako zbytečně vysušenou.
2. Příliš dlouhé kynutí. Těsto zvětšuje a zvětšuje svůj objem, až se najednou neudrží a spadne. Chléb z překynutého kvásku je kyselý, neboť mikroorganismy dlouho pracovaly a vyrobily více kyselinek. Někomu ale kyselý chléb chutná. Designově je chléb propadlý, nikoliv krásně vypouklý.
3. Propadlý chléb se vám rovněž může "podařit" pokud je v těstě příliš mnoho vody. Příště přidejte mouku.
4. Já používám pouze celozrnnou mouku. Pokud na ni nejste zvyklí, míchejte půl na půl s klasickou moukou (pšeničná, žitná, špaldová).
5. Každý chléb, který upečete, může chutnat jinak. Na výsledek má vliv spousta faktorů, např. teplota, čas, kvalita a složení mouky, vody apod.
6. Ačkoliv nízké pH chleba prodlužuje jeho trvanlivost, pamatujte, že hrubou chybou je balení čerstvého a teplého chleba do mikrotenového sáčku. Vzniká ideální prostředí pro množení nežádoucích mikroorganismů. Ideální je chléb balit do utěrky.
Pokud jste z Brna a okolí, ráda se podělím o svůj kvásek!
Přeji příjemnou zábavu při pečení kváskového chleba a napište i vy své zkušenosti!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Já mám harmonogram tento: večer než jdu spát vyndat sklenici s kváskem z lednice a nakrmit (cca 1:1). V poledne další den zadělat těsto tak, že si odhadem jednu lžíci v té sklenici nechám, zbytek jde do mísy (kvásek se nedostane do kontaktu se solí). Těsto potom kyne a večer šup do trouby. Protože dělám většinou žitný (+slunečnice, len, špalda) a ten je velmi vhodné nechat "dojít" na stole na mřížce pod utěrkou, rozhodně nekrájet hned zatepla a tak mě to přes noc neláká.
Při pečení mám v troubě na dně plecháček asi 3dl vody, která se běhěm pečení vypaří. Bochník s cca 800g mouky peču 10 minut na 200, potom 45-50 minut na 180 a během pečení několikrát potřu vršek teplou vodou.
A chybí důležitý krok, před pečením naříznout něčím hodně ostrým, jinak si přebytečný plyn najde cestu a bochník někde pukne sám. Tedy pokud není ve formě (a i tam to občas umí), ale tu jsem poměrně rychle zahodil a snažím se o tradiční pecen. Občas je sice trochu placatější (za to může žito) ale i tak je prudce jedlý.
Založení kvásku - je to strašně velké množství a chudáci začátečníci pak nebudou vědět, co s takovým množstvím kvasu dělat ... stačí malá sklenice a 20g vody a 20g celozrnné žitné mouky - krmit ráno a večer vždy 10g vody a 10g mouky - to dělat tři dny - pak téměř vše odebrat - nechat si 10 - 20g kvásku a dokrmit 20g voda/mouka a od této chvíle vždy odebrat a nakrmit si malé množství, když kvásek pěkně bublinkuje, je možné založit si na chléb. Odebraný kvas je možné přidat třeba do litého, do polévky, do těsta na palačinky apod. Nakrmený a vyrostlý kvásek se dá v pohodě uchovávat v lednici, odkud si vždy kousek odeberu a rozkvasím a nebo vezmu téměř vše a zbyteček dokrmím a po vykvašení opět uložím.
Docela ráda dělám chleby se spařeným drceným zrním (pšenice, ječmen, žito) a semínky nebo pohankou - celá zrna pomelu na mlýnku na mák na hrubo a spařím vroucí vodou 1:1 nechá se nabobtnat a vychladnout a pak šup s tím do těsta. Chleby peču z hlavy jen si dopočítám množství vody podle toho, kolik mám v míse kvasu a mouky tak raději na zrníčkové chleby přidávám odkazy na recepty, které se opravdu povedou každému - http://www.maskrtnica.cz/seversky-samozitny-chleb/ ten se dá dobarvit melasou, http://www.pekarnomanie.cz/fit-chlebik/ tady je varianta i s droždím i s kváskem.
Kváskový chléb se dá nechat kynout i v lednici, třeba přes noc, je pak lepší. Pomalé kynutí chlebu prospívá.
Kvásek se dá uchovávat jako to dělali naše babičky, zadělávalo se v dřevěné míse a zbytek těsta se tam nechal uschnout a pak se vždy před pečením oživil viz http://kucharkazesvatojanu.blogspot.cz/2017/04/chleba-kynuty-v-drevene-mise.html
odpadnou pak nervy s tím, jestli se kvásek v lednici neudusil nebo naopak nevyschl, nevyhladověl apod. ;-)
S domácí pekárnou na pečení kváskového chleba nemám zkušennost, moje pekárna nemá program na kváskový chléb (má to myslí jen jeden model Ety) – je tam to dlouhé několikahodinové kynutí, tak jsem to ani nepokoušela.
Je pravda, že někdy se mi moc nepovede - je kyselejší, než bych si přála, ale jindy je to zase pravá pochoutka. Naši vnuci ho milují po upečení jen tak, bez jakékoliv přílohy nebo nátěrky. Dosud jsem pekla jenom pšenično-žitný. Tak zkusím někdy i celozrnný.